Graduation 2016

Academic Awards and Prizes

Dean Kathryn B. Yatrakis and Gabriella Zacarias ’16

Dean Kathryn B. Yatrakis presents the David B. Truman Alumni Award to Gabriella Zacarias ’16 at the Class Day ceremony.

Photo by Eileen Barroso

Dean James J. Valentini and Dean of Academic Affairs Kathryn B. Yatrakis were on hand to congratulate the students at the 2016 Academic Awards and Prizes Ceremony, held on May 17 in Faculty House. Not all of the following awards were announced at the ceremony, but all were given.

Special Achievements

Presented by Dean of Academic Affairs Kathryn Yatrakis

Harry J. Carman Fellowship

Nicholas Lyon ’16

Class of 1939 Summer Research Fellowship

Jordan Berkeley Brewington ’17
Dorthy Dan Fang ’17
Emmalina Glinskis ’17
Alexandra Jeanne White ’17
Jonathan Brandon Young ’17
Julian Nebreda-Bello ’18
Xavier Pladevall ’18
Peter Fayssoux Richards ’18
Ankita Saxena ’18

Jarvis and Constance Doctorow Fellowship

Zoey Poll ’16

Henry Evans Prize

Reva Aisha Do Espirito Santo ’16
Dennis Zhou ’16

Solomon and Seymour Fisher Civil Liberties Fellowship

Mennaallah Elsayed ’17
Anna Jessurun ’17

Albert Asher Green Memorial Prize

Alexander Remec ’16

Euretta J. Kellett Fellowship

Eliav B. Grossman ’16
Brian Trippe ’16

Richard Lewis Kohn Travelling Fellowship

Alexa Economacos ’18

David B. Truman Alumni Award

Gabriella Zacarias ’16

Salutatorian

Zoey Poll ’16

Valedictorian

Felix Jin ’16

Prizes in the Core Curriculum

Presented by Professor Julie Crawford, Department of English and Comparative Literature

Joshua A. Feigenbaum Prize in Literature Humanities

Emily Yeh ’18

Wallace A. Gray Prize in Literature Humanities

Bryan Kim ’18
Amy Wang ’18

Dean Hawkes Memorial Prize in the Humanities

Akiko Uemura ’17

Jonathan Throne Kopit Prize in Logic and Rhetoric

Elise Gout ’19

James P. Shenton Prize in Contemporary Civilization

Jingwei Xu ’17

Prizes in the Creative and Performing Arts

Presented by Professor Julie Crawford, Department of English and Comparative Literature

Academy of American Poets Poetry Prize

Smita Sen ’16

Karen Osney Brownstein Writing Prize

Michael Abrams ’16
Emma Miller ’16
Smita Sen ’16

George William Curtis Prize in Oration

Danny Amir Haidar ’18 - Informative
Riley Jones IV ’18 - Persuasive
Roy Donahue Peebles III ’18 - Persuasive

Philolexian Prize Fund

Bindu Bansinath ’18
Serena Solin ’16

Austin E. Quigley Prize

Emilia Lirman ’16

Richard and Brooke Kamin Rapaport Summer Music Performance Fellowship

Jeremy David Corren ’17
Samuel Norman Klein-Markman ’17
Sophie Laruelle ’17
Yong Abraham Murray ’17
Anne Monique Pace ’17
Alec Hon ’18
Olivia Kapell ’18
David Acevedo ’19
Jessica Rose Edgar ’19

Louis Sudler Prize in the Arts

Ella Maria Coon ’16
Reva Aisha Do Espirito Santo ’16

Mariana Griswold Van Rensselaer Prize

Emily Burns ’17

Seymour Brick Memorial Prize

Bryant Kong Yao Chan ’16
Kalman Victor ’16

Richmond B. Williams Travelling Fellowship

Michael Abolafia ’17
Gulino Malina ’17
Anneliese Mesa-Jonassen ’17

Prizes in Science and Mathematics

Presented by Professor John Parsons, Department of Physics

Richard Bersohn Prize

Gregory Cleveland ’16

Computer Science Department Award

Elijahu Ben-Michael ’16
Anna Lawson ’16

The Herbert Deresiewicz Summer Research Fellowship

Gillian Carling ’17

Thomas J. Katz Prize

Gabrielle Lovett ’16

Alfred Moritz Michaelis Prize

Vahe Galstyan ’16

Russell C. Mills Award

Reza Nayebi SEAS’16 Christopher Yan SEAS’16

Professor Vam Amringe Mathematical Prize

Nguyen Dung ’18 (sophomore)
Srikar Varadaraj ’17 (junior)

John Dash Van Buren Jr. Prize in Mathematics

Samuel Nicoll ’16

Bridges and Sturtevant Prize in Biological Sciences

Felix Jin ’16
Samuel Kim ’16

Prizes in the Social Sciences

Presented by Professor Shamus Khan, Department of Sociology

Charles A. Beard Prize in Political Science

Nicholas Lyon ’16

Charles A. Beard Prize in History

Stanislaus Conze ’16

Carl B. Boyer Memorial Prize

Nicolas Sambor ’16

Chanler Historical Prize

Abigail Chew ’16

Taraknath Das Foundation Award

Megan Hartman BC’16
Jinwei Xu ’16

Albert Marion Elsberg Prize

Wallace Teska ’16

Myra Kraft Prize for Exceptional Practical Experience in Human Rights Advocacy

Haley Zovickian ’17

Myra Kraft Prize for Superior Academic Achievement in the Study of Human Rights

Ella Every-Wortman ’16

Lily Prize in History

Maris Hubbard ’16

Garrett Mattingly Prize

Maya Barad ’16

Sanford S. Parker Prize

Adriano Fernandes ’16
Omeed Maghzian ’16

Sanford S. Parker Summer Research Prize

Jeffrey Beck Gortmaker ’17
Camille Hyinji Houle ’17
Luis Sanchez ’17
Jesse Alexander Silbert ’17
Srishti Sinha ’17

Edwin Robbins Academic Research and Public Service Fellowship

Pater Kalicki ’17
Catalina Piccato ’17
Martin Ridge ’17

The Grant Squires Prize in Sociology

George Joseph ’16

Romine Prize

Siran Jiang ’16

Phyllis Stevens Sharp Fellowship in American Politics

Sarah Kuranga ’17

Caroline Phelps Stokes Prize

Sarah Thompson ’16

Alan J. Willen Memorial Prize

Maxwell Schwartz ’16

Prizes in the Humanities

Presented by Professor Julie Crawford, Department of English and Comparative Literature, on behalf of Professor Elizabeth Irwin, Department of Classics

Senior Thesis Prize in Art History and Archeology

Eleanor Goerss ’16

Charles Paterno Barratt-Brown Memorial Prize

Eli Jonas Aleinikoff ’16

Bunner Prize

Dylan Isaac Furcall ’16

Douglas Gardner Caverly Prize

Alyssa Hubbard ’16

Earle Prize in Classics

Ridge Montes SEAS’16

John Vincent Hickey Prize

Serena Solin ’16

Adam Leroy Jones Prize in Logic

Bryce Harlan ’16

Benjamin F. Romaine Prize Fund

Ridge Montes SEAS’16

Ernest Stadler Prize for Excellence in the Study of Classical Antiquity

David Blackman ’16
Erin Larson ’16

Susan Huntington Vernon Prize

Alexi Thomas ’16

Deutscher Verein Prize in German

Tae Ho Kim ’16

James Gutmann Prize in Philosophy

Lu Zhou ’16