Columbia College

Home / Awards and Honors

Awards and Honors

At the end of every academic year, Columbia College acknowledges the hard work and dedication of its students through several different award categories.

Academic Prizes

Prizes in the Core Curriculum

Wallace A. Gray Prize in Literature Humanities

Established in 2004 in memory of Professor Wallace A. Gray GSAS’58, this prize is awarded annually to the Columbia College student who is judged by the faculty to have written the best essay in Literature Humanities.

  • Alex Siegal CC’21

Dean Hawkes Memorial Prize in the Humanities

Established in 1943 by a committee of the Class of 1943 in memory of Dean Herbert E. Hawkes, this prize is awarded to members of the junior class who are judged to be the most deserving on the basis of work in the humanities.

  • Gustaf Ahdritz CC’20

Jonathan Throne Kopit Prize in Logic and Rhetoric

Established in 1997 by Ina Cohen W: ’68, LAW’71 in memory of her husband, Jonathan Throne Kopit ’68, LAW’71, this prize is awarded to a student who has exhibited excellence in University Writing.

  • Alejandra C. Quintana Arocho CC’22

James P. Shenton Prize in Contemporary Civilization

Established in 2004 by the Committee on the Core and the Office of the Dean of the College in memory of Professor James P. Shenton ’49, GSAS’54, this prize is awarded annually to the Columbia College student who is deemed by the faculty to have written the best essay in Contemporary Civilization.

  • Zachary Kahn CC’20

Joshua A. Feigenbaum Prize in Literature Humanities

Established in 2004 by Joshua Feigenbaum and awarded to a student who is judged by the faculty to have exhibited excellence in Literature Humanities.

  • Anna Sanford CC’20

Prizes in Science and Mathematics

Alfred Moritz Michaelis Prize

Established in 1926 by Jeannette Michaelis in memory of her son, Alfred Moritz Michaelis 1920, this prize is awarded to the graduating student who has completed most proficiently the sequence of physics courses corresponding to the sequence given by Professor George Vincent Wendell.

  • Benjamin Mazel CC’19

Professor Van Amringe Mathematical Prize

Established in 1910 by George G. Dewitt 1867, this prize is awarded annually to Columbia College students who are deemed most proficient in designated mathematic subjects.

  • Myeonhu Kim CC’20
  • Quang Vu Dao CC’20
  • Anda Tenie CC’22

John Dash Van Buren Jr. Prize in Mathematics

Established in 1906 by Mrs. Louis T. Hoyt in memory of her nephew, John Dash Van Buren 1905, this prize is awarded annually to the Columbia College senior with the top examination scores in subjects prescribed by the Mathematics Department.

  • Yujin Kim CC’19

Bridges and Sturtevant Prize in Biological Sciences

Established in honor of Calvin Bridges and Alfred Sturtevant whose pioneering studies as Columbia College undergraduates-using the fruit fly Drosophila melanogaster in Thomas Hunt Morgan's laboratory-laid the basis for our understanding of genes and the way they behave. The prize may be awarded annually to a graduating senior whose experimental or computational research is deemed by the faculty to have been both highly original and fruitful.

  • Waleed Ali CC’19
  • Ananya Jain CC’19
  • Sakila Nazia CC’19

Richard Bersohn Prize

Established by Professor Louis Brus, who was a student of Professor Bersohn, this prize may be awarded to the Columbia College, General Studies, or SEAS student majoring in the chemical sciences who is deemed by the faculty to have demonstrated outstanding achievement as a scholar and as a researcher.

  • Jaewook Ryu CC’19

Computer Science Department Award

Awarded to a degree candidate for scholastic achievements as a computer science major and as acknowledgment of his or her contributions to the Department of Computer Science and to the University as a whole.

  • Anh Phung CC’19
  • Jaewook Ryu CC’19

Thomas J. Katz Prize

Established by friends and colleagues of Professor Katz, this prize may be awarded to the Columbia College, General Studies, or SEAS student majoring in the chemical sciences who is deemed by the faculty to have demonstrated outstanding achievement as a scholar and as a researcher.

  • Khrystofor Khokhlov CC’19

Russell C. Mills Award

Established in memory of Russell C. Mills, a Ph.D. candidate in Computer Science who exemplified academic excellence and intellectual curiosity, and presented annually to the senior in Computer Science whose course work and projects stand out as the best in the class.

  • Dean Deng CC’19
  • Hamed Nilforoshan CC’19

Jonathan L. Gross Award for Academic Excellence

Established in 2017 in honor of Jonathan Gross, professor emeritus who taught within the Department of Computer Science from its establishment.

  • Linnie Jiang CC’19

Theodore R. Bashkow Award

Established in honor of Professor Theodore R. Bashkow, whose contributions as a researcher, teacher, and consultant have significantly advanced the state of the art of computer science. This award is presented to a computer science senior(s) who have excelled in independent projects.

  • Serina Chang CC’19
  • Robert Netzorg CC’19

Andrew P. Kosoresow Memorial Award for Excellence in Teaching and Service

Awarded to both graduate and undergraduate students for outstanding contributions to teaching in the Department of Computer Science, and exemplary service to the Department and its mission.

  • Elshadai Biru CC’19

Prizes in Social Sciences

Charles A. Beard Prize in Political Science

Established in 1963 by Albert Levitt 1913, this prize is awarded annually to the student who writes the best paper in political science.

  • Denis Tchaouchev CC’19

Chanler Historical Prize

Established in 1877 through a bequest from the estate of J. Winthrop Chanler 1847, this prize is awarded to a senior who submits the best essay on a topic that addresses the history of civil government in America.

  • Andrea Charlotte Floersheimer CC’19
  • Emily Gruber CC’19

Taraknath Das Foundation Award

Established in 1957 by the Taraknath Das Foundation, this prize is awarded annually to a student for excellence in Asian studies, particularly in the history and culture of India.

  • Sam Aldridge CC’19
  • Liza R.Chowdhury CC’19

Albert Marion Elsberg Prize

Established in 1912 by Mrs. Albert Elsberg in memory of her son, Albert Marion Elsberg, this prize is awarded to a student who has demonstrated excellence in modern history.

  • Mahir Riaz CC’19
  • Sylvia Davidovicz Smith CC’19

Alan J. Willen Memorial Prize

Established in 1967 in memory of Alan J. Willen ’64, GSAS’66, this prize is awarded to the Columbia College student who wrote the best seminar paper on a contemporary American political problem. The selection is made jointly by faculty representatives in the history and political science departments.

  • Sophia Lynne Bock CC’19

Myra Kraft Prize for Exceptional Practical Experience in Human Rights Advocacy

Established in 2013 in memory of Myra Kraft P: ’94, wife of Robert K. Kraft ’63, P: ’94, this prize is awarded to the rising Columbia College senior majoring in human rights who submits the best proposal for a human rights internship and is intended to be used to help defray the expenses of the internship.

  • Meghana Bharadwaj CC’20
  • Justin Holiman CC’20

Myra Kraft Prize for Superior Academic Achievement in the Study of Human Rights

Established in 2013 in memory of Myra Kraft P: ’94, wife of Robert K. Kraft ’63, P: ’94, this prize is awarded to the Columbia College student majoring in human rights who has the highest grade point average and a superior record of academic achievement in human rights.

  • Tessa Silverman CC’19

Shanley & Chamberlain Prize

Awarded in the memory of US Marine Captain James Shanley and Professor Lawrence Chamberlain, the Shanley & Chamberlain Prize is awarded to the best undergraduate essay in the areas of the American presidency, Congress or public policy.

  • Cameron Davis CC’19

Romine Prize

Established by John Romine in honor of his brother, David Estabrook Romine. Awarded to two undergraduate students who have done exemplary work in the field of economics.

  • Orko Sarkar CC’19

Charles A. Beard Prize in History

Established by the History Department for a senior thesis of superior distinction in any historical field and period.

  • Emma Kolchin-Miller CC’19

Lily Prize in History

Established by Professor James P. Shenton, CC‘49 and GSAS‘55, in honor of his mother. Awarded by the History Department for academic achievement in the study of history other than that of the United States.

  • Sias Merkling CC’19

Phyllis Stevens Sharp Fellowship in American Politics​

Provides stipends each year during either academic semester or the summer for one or more Columbia College or School of General Studies students majoring or concentrating in political science to support research in American politics or policy-making or otherwise uncompensated internships in a government office, agency or other organization serving the public.

  • Sabrina Chen CC’20
  • Carla Mendoza CC’20
  • Fonda Shen CC’21

Sanford S. Parker Prize

Awarded to a Columbia College senior going on to graduate study in economics who shows promise of doing original work and has already demonstrated boldness of thought and a commitment to excellence, whose interests are wide, heart kind, and spirit generous. Funded by the family and friends in memory of Sanford S. Parker, Class of 1937.

  • Jessica Bai CC’19

Prizes in the Humanities

Helen and Howard R. Marraro Prize

Established in honor of Professor Howard R. Marraro. Awarded to an undergraduate of high academic distinction and promise in an area of study concerned with Italian culture, including art, music, comparative literature, history, economics, government, or in any other academic discipline.

  • Carolyn Qian CC’19

Bunner Prize

Established in 1896 in honor of Henry Cuyler Bunner, this prize is awarded to the Columbia College student who submits the best essay on a topic dealing with American literature.

  • Denise Xu CC’19

Douglas Gardner Caverly Prize

Established in 1994 in memory of Douglas Gardner Caverly ’68, GSAS’79, this prize is awarded to a senior for outstanding performance in classics.

  • Lauren Nguyen CC’19

Earle Prize in Classics

Established in 1907 in memory of Mortimer Lamson Earle 1886, lecturer and professor in the Department of Classics, this prize is awarded to an undergraduate student for excellence in sight translation of passages of Greek and Latin.

  • Andrew Hauser CC’19
  • William Steere CC’20

James Gutmann Prize in Philosophy

Established in 1987 in honor of James Gutmann 1918, GSAS’36, P: PS’57, this prize is awarded to a graduating Columbia College senior majoring in philosophy who plans to pursue graduate work in the field.

  • Saikeerthi Rachavelpula CC’19

Adam Leroy Jones Prize in Logic

Established by Mrs. Adam Leroy Jones in memory of her husband, who was Associate Professor of Philosophy and Director of University Admissions, 1909–1934, this prize is awarded for the best essay on any topic in the philosophy of science or in the foundation of logic.

  • Samuel Deng CC’19

Benjamin F. Romaine Prize Fund

Established in 1922 by Benjamin F. Romaine, this prize is awarded for proficiency in Greek language and literature.

  • Peter Rachofsky CC’20

Ernest Stadler Prize for Excellence in the Study of Classical Antiquity

Established in 2006 by Richard A. Brooks ’53, GSAS’59 and Eva Stadler Brooks GSAS’67 in memory of Eva’s father, Ernest Stadler, who had a lifelong commitment to the study of classical antiquity, this prize is awarded annually to Columbia College seniors judged by the faculty to have demonstrated academic excellence through coursework and the writing of a senior essay on some aspect of the history or culture of the classical world.

  • Margaret Corn CC’19
  • Hannah Loughlin CC’19

Deutscher Verein Prize in German

Established in 1917 in memory of Mortimer Lamson Earle 1886, a lecturer and professor in the classics department, this prize is awarded annually to the Columbia College junior or senior who submits the winning essay on a prescribed topic in German literature.

  • Nicholas Andes CC’19

Senior Thesis in Art History and Archaeology

Established as a gift from Philip E. Aarons, CC‘73 and LAW‘76, in recognition of an outstanding senior thesis by a major in the Department of Art History and Archaeology.

  • Aaron Smithson CC’19

John Vincent Hickey Prize Archaeology

Established by Dr. Helene J.F. de Aguilar in honor of her brother, John Vincent Hickey. Awarded annually to the Columbia College undergraduate who is judged by the Department of English and Comparative Literature to have submitted the best essay on Irish, English, or American poetry.

  • Ana Espinoza CC’19

Academy of American Poets Poetry Prize

Awarded by the Academy to the poet who has written the best poem or group of poems submitted during the academic year. Manuscripts should normally be submitted to the Department of English and Comparative Literature before April 1.

  • Melissa Ho CC’19

Arthur E. Ford Poetry Prize

Established by Mrs. Doris Ford in memory of Arthur E. Ford. Awarded annually to the senior who submits the best collection of poems.

  • Daniela Rodriguez CC’19

Susan Huntington Vernon Prize

Established by a member of the noted family of Hispanophiles to encourage young women in humanistic pursuits at the college level. Currently offered by the Department of Latin American and Iberian Cultures and the Hispanic Institute of Columbia University to the Columbia College senior who has most demonstrated excellence in the study of Spanish language and Spanish and Latin American literatures and cultures.

  • Fiona Kibblewhite CC’19

Charles S. Miller Award

Awarded annually to seniors who, in the opinion of the Faculty, have demonstrated excellence of the highest standard in the field of Music Composition.

  • Simon Broucke CC’19
  • Evan Caplinger CC’19

Douglas Moore Prize

Awarded annually to a junior undergraduate composer who, in the opinion of the Faculty, has produced outstanding work in serious composition for smaller forms.

  • Dylan DelGiudice CC’20

Prizes in the Creative and Performing Arts

Seymour Brick Memorial Prize

Established in 1969 by Sylvia Brick W: ’34, P: SOA’71 and her son, Richard Ashur Brick SOA’71, P: ’03, in memory of her husband and his father, Seymour Brick ’34, P: SOA’71, this prize is awarded to the Columbia College student who submits the best one-act or full-length play as judged by the Department of English and Comparative Literature.

  • Maddie Woda CC’20

Karen Osney Brownstein Writing Prize

Established in 1991 by Neill H. Brownstein ’66, P: ’13 in memory of Karen Osney Brownstein, this prize is awarded to seniors who have written a single piece or a body of work distinguished in its originality of concept and excellence of execution.

  • Parth Chhabra CC’19

George William Curtis Prize

Established by Samuel Putnam Avery 1896 in honor of George William Curtis, who was involved in and committed to civil service reform, this prize is awarded to Columbia College students for excellence in the public delivery of English orations.

  • Megan Rodriguez CC’22
  • Fahima Ali CC’21

Philolexian Prize Fund

Established in 1904 by the Philolexian Society, this prize is awarded for excellence in debating, essays, short stories and poetry.

  • John Shelby Street CC’20
  • Catherine Clement CC’20

Austin E. Quigley Prize

Established by Richard Axel ’67, P: SOA’11 in honor of Austin E. Quigley, dean of the College 1995–2009, this prize is awarded to Columbia College seniors majoring in drama and theatre arts for outstanding artistic and intellectual achievement.

  • Rũgũrũ Karira CC’19

The Mariana Griswold Van Rensselaer Prize

Given to the candidate for a degree in Columbia University who is the author of the best example of English lyric verse. Material must be submitted to the Department of English and Comparative Literature by April 1. Gift of Maximilian Foster.

  • Bernadette Bridges CC’19

Goldsby Fund Prize

Awarded annually to Columbia College students who demonstrate excellent in the dramatic arts

  • Nicole Leon Elvir CC’20

Class Day Awards

Charles M. Rolker Prize

This prize is awarded to the member of the Columbia College graduating class who is judged by classmates to be most worthy of special distinction because of scholarship, participation in student activities, or any combination thereof.

  • Alfredo Dominguez CC’19

Albert Asher Green Memorial Award

This prize is given to the Columbia College senior who has been a student in good standing in the College for at least three years and who has made the best record of scholarship. It was established in 1913 by Mr. and Mrs. Asher Green in memory of their son, Albert Asher Green, Class of 1914.

  • Jaewook Ryu CC’19

David B. Truman Alumni Award

This award is presented to the Columbia College student who has made the most distinguished contribution to the academic affairs of the College. It was established in 1970 in honor of David B. Truman, former Dean of the College.

  • Aunoy Poddar CC’19

Salutatorian

  • Jessica Bai CC’19

Valedictorian

  • Sofia Nina-Bernardes Martins CC’19

Alumni Prize

This prize is awarded by the Alumni Association of the College to the Columbia College senior judged by classmates to be the most faithful and deserving.

  • Ian McLean CC’19

Robert Lincoln Carey Memorial Prize

This prize is awarded annually by the Columbia College Alumni Association to the Columbia College senior who, demonstrating admirable academic achievement along with other outstanding achievements at the College, best exemplifies the ideals that Robert Lincoln Carey sought to engender in the students of Columbia College.

  • Emily Gruber CC’19

Alumni Association Achievement Award

This prize is awarded annually to the member of the Columbia College senior class who is judged to be most outstanding for qualities of mind, character, and service to the College.

  • Jordan Singer CC’19

Departmental Honors

Departmental honors may be established and awarded by any Columbia College department or academic program, and is recorded on a student’s final transcript. Students should consult with their director of undergraduate studies no later than the beginning of the first term of their senior year if they wish to be considered for departmental honors. Students who are awarded departmental honors are notified by their department in mid-May. Not all departments and programs offer departmental honors.

College guidelines for departmental honors include the following four criteria:

Departmental honors are awarded to no more than 10%, or, in small departments, one member, of the graduating majors (including all October, February, and May degrees);

A grade point average (GPA) of at least 3.6 in major courses is expected for a student to be considered for departmental honors;

An honors thesis or equivalent project of high quality should be required by each department or academic program in order to receive departmental honors;

Academic departments and programs consider both academic standing and disciplinary standing within the College when awarding departmental honors.

Anthropology

  • Xing Jian Li CC’19
  • Aaron Su CC’19

Archaeology

  • Sarah Elston CC’19

Architecture

  • Christopher Allen CC’19

Art History

  • Natasha Coleman CC’19
  • Alexandra Germer CC’19
  • Sofia Hernandez CC’19
  • Aaron Smithson CC’19

Biochemistry

  • Natalie Sayegh CC’19

Biology

  • Celine Chen CC’19
  • Gayathri Muthukumar CC’19
  • Sakila Nazia CC’19
  • Mercedes Fissore O'Leary CC’19
  • Kenneth Pham CC’19
  • Aunoy Poddar CC’19
  • Sairaj Sajjath CC’19
  • Amelia Sawyers CC’19
  • Shreya Sirivolu CC’19
  • Marium Sohail CC’19

Chemistry

  • Roshan Bhaskar CC’19
  • Michelle Vancura CC’19

Classics

  • Lauren Nguyen CC’19

Comparative Literature and Society

  • Ben Bieser CC’19
  • Rylee Carillo-Waggoner CC’19
  • Sandra GoldsteinLehnert CC’19
  • Anna Hennigan CC’19
  • Sofia Martins CC’19

Creative Writing

  • Donovan Redd CC’19
  • Catherine Valdez CC’19
  • Mallory Shingle CC’19
  • Shanga Labossiere CC’19

Drama and Theatre Arts

  • Nick Hermesman CC’19

Earth and Environmental Sciences

  • Kalila Morsink CC’19

East Asian Languages and Cultures

  • Elisa Kong CC’19
  • Charlotte Pu CC’19
  • Sonia Steinmann CC’19

Economics

  • Sungmin An CC’19
  • Jessica Bai CC’19
  • Mario Cavalcanti Curiki CC’19
  • Stephanie Grove CC’19
  • Dafne Murillo CC’19
  • Manuel Perez Archila CC’19
  • Simon Shalmiyev CC’19
  • Yilun Ying CC’19

English and Comparative Literature

  • Hannah Barbosa Cesnik CC’19
  • Ana Espinoza CC’19
  • Karinya Ghiara CC’19
  • Philip Grayson CC’19
  • Andrew Haas CC’19
  • Lindsey Sanderson CC’19
  • Kara Schechtman CC’19
  • Emma Stone CC’19
  • Emily Sun CC’19
  • William Sydney CC’19
  • Denise Xu CC’19

Environmental Biology

  • Maia Hernandez CC’19
  • Eleanor Pressman CC’19

Ethnicity and Race Studies

  • Juliana DeVaan CC’19
  • Kendall Harvey CC’19
  • Jorge Ochoa CC’19
  • Andrew Suarez CC’19

Evolutionary Biology of the Human Species

  • Sofia Schembari CC’19

Film and Media Studies

  • Gerard Fernandez CC’19
  • Donghao Yan CC’19

French

  • Byung Ju Min CC’19

History

  • Luke Cregan CC’19
  • Margaret Cunliffe CC’19
  • Sylvia Davidovicz Smith CC’19
  • Andrea Floersheimer CC’19
  • Emily Gruber CC’19
  • Rebecca Magid CC’19
  • Erich Makarov CC’19
  • Sias Merkling CC’19
  • Saskia Pedersen CC’19
  • Mahir Riaz CC’19
  • Upasna Saha CC’19

Human Rights

  • Clara Beccaro CC’19
  • Isabel Hellman CC’19

Latin American and Iberian Cultures

  • Iqra Bawany CC’19
  • Iyobosa Bello-Asemota CC’19
  • Natalie Davis-Porada CC’19

Linguistics

  • Harmony Graziano CC’19

Mathematics

  • Adam Block CC’19
  • Joseph Freund CC’19
  • Yujin Kim CC’19
  • Saikeerthi Rachavelpula CC’19
  • Bharatha Rankothge CC’19
  • Yi Wang CC’19
  • Junho Won CC’19

Middle Eastern, South Asian, and African Studies

  • Samuel Aldridge CC’19

Music

  • Simon-Jimmy Broucke CC’19
  • Kathryn Cooke CC’19

Neuroscience and Behavior

  • Waleed Ali CC’19
  • Jinoh Lee CC’19
  • Michael Quintero CC’19

Philosophy

  • Alexander Garnick CC’19
  • Gidon Halbfinger CC’19
  • Haidun Liu CC’19
  • Ravi Maddali CC’19

Physics

  • Abhineet Agarwal CC’19
  • Benjamin Foutty CC’19
  • Keefe Mitman CC’19
  • Yang Xu CC’19

Political Science

  • Tejasv Arya CC’19
  • Sophia Bock CC’19
  • Cameron Davis CC’19
  • Iris Frangou CC’19
  • Meher Malik CC’19
  • Alexis Marin CC’19
  • Natan Rabinowitz CC’19
  • Ilana Solomon CC’19
  • Denis Tchaouchev CC’19

Psychology

  • Jordan Cline CC’19
  • Nikita Datta CC’19
  • Yoojin Hahn CC’19

Religion

  • Avidan Halivni CC’19

Russian Language and Culture

  • Benjamin Wilken CC'19

Sociology

  • Jane Choi CC’19
  • Alice Hu CC’19
  • Kennedy Thomas CC’19

Statistics

  • Anh Phung CC’19
  • Trung Vu CC’19

Sustainable Development

  • Elise Gout CC’19
  • Chelsea Jean-Michel CC’19
  • Alexander Loznak CC’19

Urban Studies

  • Nikhil Jain CC’19
  • Aaron Smithson CC’19

Visual Arts

  • Cheeyeon Park CC’19

Women's and Gender Studies

  • Clara Beccaro CC’19

Fellowships

Harry J. Carman Fellowships

This fellowship is awarded to no more than two graduating Columbia College seniors each year to defray the costs of graduate study for any degree, in any field, in any location. The fellowship was established by friends of former Dean Carman in 1949.

  • Poorvi Bellur CC’19

Jarvis and Constance Doctorow Fellowship

Established in 2005, provides one graduating Columbia College senior annually with funding for one year of post-baccalaureate study at the University of Oxford in a social science or related field.

  • Sofia Nina-Bernardes Martins CC’19

Henry Evans Travelling Fellowship

This fellowship supports purposeful travel in the year after graduation for new alumni to pursue imaginative non-coursework projects beyond New York City.

  • Kathryn Patz CC’19
  • Zina Precht-Rodriguez CC’19

Euretta J. Kellett Fellowship

Awarded annually since 1932, provides Columbia College graduating seniors with funding for one or two years of study in any field at either Cambridge or Oxford. The proposed course of study can be either a one-year, two-year, or two related one-year degrees. Your undergraduate program must provide a solid foundation for your proposed course of study.

  • Luke DeCourcey Cregan CC’19
  • Nicole-Ann Lobo CC’19

King's Crown Leadership and Excellence Awards

The following awards are presented across eight categories to individuals who have made significant contributions to the Columbia community.

Civic Responsibility

Honorees in this category best promote civic engagement, responsible citizenship and global citizenship. This includes both on-campus and off- campus activities, initiatives, and service.

  • Poorvi Bellur CC’19
  • Simran Kaur Wahan CC’19

Columbia Spirit

Recipients of this award capture and display the best of Columbia spirit. This includes the essence of school spirit and pride as a dedicated member of our community as well as leaders and groups that contribute to local, regional, and national recognition for sports, performance, cultural and arts activities, and academic competition.

  • Carlisle E.W. Topping CC’19
  • Hazel Rosenblum-Sellers CC’19
  • Michael Hinton CC’19
  • Natachi Mez CC’19
  • Sofia Schembari CC’19

Community Building

Recipients of this award have worked to create, establish or strengthen a particular community at Columbia University. This could be accomplished through, but not limited to, relationship building, programming, shared goals or purpose, or creating a vision for the future.

  • David Oliveros Gomez CC’19
  • Elif Memet CC’19
  • Fatoumata Diallo CC’19
  • Gabrielle Elise Lewis CC’19
  • Jordan Taylor Singer CC’19
  • Martin J. Kyalwazi CC’19
  • Phoenix Collins CC’19

Health & Wellness

Recipients of this award best exemplify the spirit of caring for and about the members of our vast and diverse community. A special focus is placed on the individual’s ability to establish an example for a healthy balance of responsibilities, duties and activities through their own leadership.

  • Andre Fiks Salem CC’19
  • Kimberly Sanchez CC’19
  • Peg Ayleen Nonez CC’19

Inclusion & Advocacy

This award recognizes students who have promoted social justice and/or fostered understanding between diverse constituencies through valuing diversity and appreciating multiple identities.

  • Aaron Liberman CC’19
  • Clara Beccaro CC’19
  • Elise Fuller CC’19
  • Ian Wesley McLean CC’19
  • Kendall Harvey CC’19

Indelible Mark

This award recognizes the accomplishments of students and groups in implementing sustainable change for the benefit of our community and/or in leaving a lasting impression on the campus community.

  • Alfredo Dominguez CC’19
  • Joshua Schenk CC’19

Innovation & Enhancement

Honorees in this category have created, improved or enhanced a service, program or process, thus contributing positively to the Columbia campus and its diverse stakeholders.

  • Michael Tai CC’19
  • Sahil Anand CC’19

Principled Action

This award recognizes students who have demonstrated ethical decision- making and sound moral judgment, as well as fostering and encouraging similar actions from others.

  • Kathleen Dempsey CC’19
  • Nicholas Rio CC’19
  • Steven Hyland CC’19

Latin Honors

Summa Cum Laude

  • Anthony Albright CC’19
  • Sungmin An CC’19
  • Nicholas Andes CC’19
  • Jessica Bai CC’19
  • Benjamin Bieser CC’19
  • Adam Block CC’19
  • Matthew Bombassei CC’19
  • Simon-Jimmy Broucke CC’19
  • Samantha Caveny CC’19
  • Dakshina Chetti CC’19
  • Margaret Corn CC’19
  • Maria Cortez CC’19
  • Margaret Cunliffe CC’19
  • Sylvia Davidovicz Smith CC’19
  • Dean Deng CC’19
  • Benjamin Foutty CC’19
  • Karinya Ghiara CC’19
  • Rahul Gosain CC’19
  • Philip Grayson CC’19
  • Emily Gruber CC’19
  • Gidon Halbfinger CC’19
  • Anna Hennigan CC’19
  • Jacob Iglitzin CC’19
  • Clare Jamieson CC’19
  • Daniel Jaroslawicz CC’19
  • Francesca Jarrett CC’19
  • Linnie Jiang CC’19
  • Khrystofor Khokhlov CC’19
  • John Kim CC’19
  • Shimin Kuang CC’19
  • Sean Kwon CC’19
  • Chris Lee CC’19
  • Crystal Lua CC’19
  • Zachary Marcone CC’19
  • Sofia Martins CC’19
  • Benjamin Mazel CC’19
  • Sias Merkling CC’19
  • Byung Ju Min CC’19
  • Kalila Morsink CC’19
  • Gayathri Muthukumar CC’19
  • Sakila Nazia CC’19
  • Lauren Nguyen CC’19
  • Hamed Nilforoshan CC’19
  • Manuel Perez Archila CC’19
  • Vu Anh Phung CC’19
  • Pierce Pomykal CC’19
  • Michael Quintero CC’19
  • Ojaswee Rajbhandary CC’19
  • Maureen Rakovec CC’19
  • Dylan Russian CC’19
  • Jaewook Ryu CC’19
  • Lindsay Saligman CC’19
  • Sophia Salingaros CC’19
  • Joshua Schenk CC’19
  • Andrew Shaver CC’19
  • Tessa Silverman CC’19
  • Jordan Singer CC’19
  • Claire Spaulding CC’19
  • John Wheatley CC’19
  • Justin Whitehouse CC’19
  • Christopher Zheng CC’19

Magna Cum Laude

  • Abhineet Agarwal CC’19
  • Samuel Aldridge CC’19
  • Cameron Averill CC’19
  • Hannah Barbosa Cesnik CC’19
  • Nayla Basma CC’19
  • Clara Beccaro CC’19
  • Roshan Ganesh Bhaskar CC’19
  • Jasmine Bissete CC’19
  • Justin Bollag CC’19
  • Stephanie Borgani CC’19
  • Hannah Brown CC’19
  • Francisco Enric Canazart CC’19
  • Serina Chang CC’19
  • Justin Chang CC’19
  • Celine Chen CC’19
  • Niles Christensen CC’19
  • Hyunsoo Chung CC’19
  • Melissa Cipolla CC’19
  • Allison Clark CC’19
  • Joseph Cohen CC’19
  • Michael Crapotta CC’19
  • Luke Cregan CC’19
  • Kaya Curtis CC’19
  • Samuel Deng CC’19
  • Juliana DeVaan CC’19
  • Aaron Friedman CC’19
  • Supriya Ganesh CC’19
  • Alexander Garnick CC’19
  • Isabel Ghisolfi CC’19
  • Emma Gold CC’19
  • Max Goldner CC’19
  • Sandra Goldstein Lehnert CC’19
  • Anya Gourley CC’19
  • Elise Gout CC’19
  • Jessica Grubesic CC’19
  • Jennifer Gu CC’19
  • Robin Guo CC’19
  • Andrew Haas CC’19
  • Yoojin Hahn CC’19
  • Avidan Halivni CC’19
  • Seungwook Han CC’19
  • Kaya Hantsbarger CC’19
  • Andrew Hauser CC’19
  • Katarina Hermanova CC’19
  • Naomi Hollard CC’19
  • Eliza Hripcsak CC’19
  • Rumiko Inoue CC’19
  • Nikita Israni CC’19
  • Tyler Italiano CC’19
  • Junghwan Jang CC’19
  • Chelsea Jean-Michel CC’19
  • George Jiang CC’19
  • Ryan Joel CC’19
  • Ralitsa-Kona Kalfas CC’19
  • Dimitrius Keeler CC’19
  • Alexander Kent CC’19
  • Fiona Kibblewhite CC’19
  • Alexandra Kilroy CC’19
  • Mara Koval CC’19
  • Max Krawczyk CC’19
  • Zoe Kurland CC’19
  • Jonathan Lai CC’19
  • Jacob Levy CC’19
  • Miles Lewis CC’19
  • XingJian Li CC’19
  • Aaron Liberman CC’19
  • Marchelle Lundquist CC’19
  • Ravi Maddali CC’19
  • Amaya Mangaldas CC’19
  • Andrew Mazof CC’19
  • Elif Memet CC’19
  • Katie Mimini CC’19
  • Brent Morden CC’19
  • Kurt Moskovitz CC’19
  • Matthew Munsil CC’19
  • Robert Netzorg CC’19
  • Spencer Papay CC’19
  • Andrew Park CC’19
  • Elise Parrish CC’19
  • Kathryn Patz CC’19
  • Kylie Pecord CC’19
  • Saskia Pedersen CC’19
  • Matthew Petti CC’19
  • Kenneth Pham CC’19
  • Aunoy Poddar CC’19
  • Michael Pusic CC’19
  • Enshan Qu CC’19
  • Alexander Rabinowitz CC’19
  • Saikeerthi Rachavelpula CC’19
  • Mahir Riaz CC’19
  • Daniela Rodriguez CC’19
  • Dylan Rothman CC’19
  • Sam Safari CC’19
  • Sairaj Sajjath CC’19
  • Natalie Sayegh CC’19
  • Aaron Schaffer-Neitz CC’19
  • Kara Schechtman CC’19
  • Simon Shalmiyev CC’19
  • Ottomar Shih CC’19
  • Jasmine Sligar CC’19
  • Aaron Smithson CC’19
  • Adam Snyder CC’19
  • Tyler Soares CC’19
  • Sonia Steinmann CC’19
  • Sarah Rebecca Stephen CC’19
  • Aaron Su CC’19
  • Emily Sun CC’19
  • Yuqing Tian CC’19
  • Alejandra Uria CC’19
  • Trung Vu CC’19
  • Alex Whitman CC’19
  • Benjamin Wilken CC’19
  • Gloriana Xia CC’19
  • Yang Xu CC’19
  • Gregory Yap CC’19
  • Yilun Ying CC’19
  • Bruce Young CC’19
  • Albert Zhang CC’19
  • Matthew Zipf CC’19
  • Nina Zweig CC’19

Cum Laude

  • Eun Jin Ahn CC’19
  • Alba Avoricani CC’19
  • Solomon Azrieli CC’19
  • Genices Batista Inoa CC’19
  • Poorvi Bellur CC’19
  • Annie Block CC’19
  • Sophia Bock CC’19
  • Katherine Bogomolova CC’19
  • Bernadette Bridges CC’19
  • Alejandro Buendia CC’19
  • Evan Caplinger CC’19
  • Mario Henrique Cavalcanti Curiki CC’19
  • Hyun Joo Cho CC’19
  • Jeffrey Chun CC’19
  • Jessica Clark CC’19
  • Yael Cohen CC’19
  • Natasha Coleman CC’19
  • Lars Dabalsa CC’19
  • Nikita Datta CC’19
  • Cameron Davis CC’19
  • Gaberiel DeFreitas CC’19
  • Douglas DeLong CC’19
  • Kathleen Dempsey CC’19
  • Mingkai Deng CC’19
  • Rachel Dichter CC’19
  • Kunal Dixit CC’19
  • Sara Doane CC’19
  • Ailis Dooner CC’19
  • Jessica Edgar CC’19
  • Sarah Elston CC’19
  • Mimi Evans CC’19
  • Gerard Fernandez CC’19
  • Andrea Floersheimer CC’19
  • Sarah Fornshell CC’19
  • Vinay Gajula CC’19
  • Alexandra Germer CC’19
  • Alessandra Gest CC’19
  • Olivia Ghosh CC’19
  • Graham Glusman CC’19
  • Michelle Goff CC’19
  • Jacob Gold CC’19
  • Noah Goss CC’19
  • Ge Hai CC’19
  • Isabel Hellman CC’19
  • Maia Hernandez CC’19
  • Sara Hirade CC’19
  • Gage Hodgen CC’19
  • Nikhil Jain CC’19
  • Emerson Jones CC’19
  • Maneet Khaira CC’19
  • Shanzay Khan CC’19
  • Yujin Kim CC’19
  • JiMin Ko CC’19
  • Katherine Koester CC’19
  • Emma Kolchin-Miller CC’19
  • Elisa Kong CC’19
  • Avik Laha CC’19
  • Natalie Laskarzewski CC’19
  • Jun Beom Lee CC’19
  • Brian Lee CC’19
  • Katherine Lewis CC’19
  • Marie Li CC’19
  • Emily Li CC’19
  • Alexandra Liao CC’19
  • Nicole Liu CC’19
  • Haidun Liu CC’19
  • Anamaria Lopez CC’19
  • Jenny Lu CC’19
  • Irene Luo CC’19
  • Rebecca Magid CC’19
  • Erich Makarov CC’19
  • Meher Malik CC’19
  • Alexander McNab CC’19
  • Zachary McNeal CC’19
  • Albert Mishaan CC’19
  • Keefe Mitman CC’19
  • Dafne Murillo CC’19
  • Sasha Mutchnik CC’19
  • Sami Nassar CC’19
  • Theodore Ostrow CC’19
  • Hari Patel CC’19
  • Rowyn Paul CC’19
  • Sofia Petros CC’19
  • Zina Precht-Rodriguez CC’19
  • Eleanor Pressman CC’19
  • Carolyn Qian CC’19
  • Sheena Qiao CC’19
  • Natan Rabinowitz CC’19
  • Nadra Rahman CC’19
  • Sahil Rai CC’19
  • Benjamin Regas CC’19
  • Upasna Saha CC’19
  • Anna Sanford CC’19
  • Amelia Sawyers CC’19
  • Luke Shapiro CC’19
  • Dengyuan Shi CC’19
  • Brett Silverstein CC’19
  • Shreya Sirivolu CC’19
  • Andrew Sobelsohn CC’19
  • Marium Sohail CC’19
  • Emma Stone CC’19
  • Madeleine Stuzin CC’19
  • Andrew Suarez CC’19
  • William Sydney CC’19
  • Jeffrey Szulc CC’19
  • Denis Tchaouchev CC’19
  • Benjamin Titlebaum CC’19
  • Yuan Wang CC’19
  • Ruka Wang CC’19
  • Julia Wang CC’19
  • Yi Wang CC’19
  • Abigail White CC’19
  • Evan Wickenden CC’19
  • Solomon Wiener CC’19
  • Andy Xie CC’19
  • Denise Xu CC’19
  • Donghao Yan CC’19
  • Paul Yang CC’19
  • Peter Zheng CC’19
  • Margaret Zhu CC’19
  • Alexander Zinoman CC’19
  • Jesse Zweben CC’19

Multicultural Affairs Graduation Cords

  • Samia Abedin CC’19
  • Christy Abraham CC’19
  • Karen Alonzo CC’19
  • Ximena Aparicio CC’19
  • Akanksha Ashok CC’19
  • Toqa Badran CC’19
  • Aya Badran CC’19
  • Pranav Balan CC’19
  • Devin Barricklow CC’19
  • Iqra Bawany CC’19
  • Clara Beccaro CC’19
  • Poorvi Bellur CC’19
  • Roshan Bhaskar CC’19
  • Veronica Brusilovski CC’19
  • Anna Bryan CC’19
  • Yasmin Butt CC’19
  • Rylee Carrillo-Waggoner CC’19
  • Vanessa Chadehumbe CC’19
  • Allyson Chavez CC’19
  • Angela Chong CC’19
  • Kevin Chu CC’19
  • Corrine Civil CC’19
  • Jordan Cline CC’19
  • Edwine Coulanges CC’19
  • Fatoumata Diallo CC’19
  • Alfredo Dominguez CC’19
  • Ruby Drake CC’19
  • Sebastian Espinosa CC’19
  • Sara Faruqi CC’19
  • Elise Fuller CC’19
  • Vinay Gajula CC’19
  • Catherina Gioino CC’19
  • Amy Gong Liu CC’19
  • Kundan Guha CC’19
  • Laura Hand CC’19
  • Kendall Harvey CC’19
  • Mario Henrique CC’19
  • Michael Hinton CC’19
  • Alice Hu CC’19
  • Onyekachi (Kachi) Iwu CC’19
  • Ananya Jain CC’19
  • Ruguru Karira CC’19
  • Elisa Kong CC’19
  • Martin Kyalwazi CC’19
  • Gabrielle Lewis CC’19
  • Kritizia Ley CC’19
  • XingJian Li CC’19
  • Eric Li CC’19
  • Aaron Liberman CC’19
  • Alexa Mangual CC’19
  • Ian McLean CC’19
  • Alex McNab CC’19
  • Natachi Mez CC’19
  • Amanda Mitchell CC’19
  • Diana Munyana CC’19
  • Dafne Murillo CC’19
  • Gayathri Muthukumar CC’19
  • Peg Nonez CC’19
  • David Oliveros CC’19
  • Eli Olmstead CC’19
  • Karina Pantoja CC’19
  • Alexandria Parkhurst CC’19
  • Bailey "Jack" Pierson CC’19
  • Hanya Qureshi CC’19
  • Sahil Rai CC’19
  • Ben Regas CC’19
  • Jack Ruiz CC’19
  • Laura Salgado CC’19
  • Lindsay Saligman CC’19
  • Kimberly Sanchez CC’19
  • Sofia Schembari CC’19
  • Bonnie Schipper CC’19
  • Monica Sekaquaptewa CC’19
  • Sohum Shah CC’19
  • Andrew Shaver CC’19
  • Jordan Singer CC’19
  • Anmolpreet Singh Kandola CC’19
  • Nephetari Smith CC’19
  • Aaron Smithson CC’19
  • Tyler Soares CC’19
  • Marium Sohail CC’19
  • Andrew Suarez CC’19
  • Merlyn Tejada CC’19
  • Jowel Uddin CC’19
  • Emily Utset CC’19
  • Salvatore Volpe CC’19
  • Simran Wahan CC’19
  • Jaleel Williams CC’19
  • Jacob Young CC’19

Named Awards

Campbell Award

This award, named for Bill Campbell CC’62, who was Chair Emeritus of the University’s Board of Trustees, celebrates a student leader at each school who exemplifies exceptional leadership and builds Columbia spirit.

  • Carlisle E.W. Topping CC’19

Charles H. Bjorkwall Prize

This prize is awarded annually to a member of the Columbia College graduating class for unselfish service to the College community. The prize was established by Ottle Emma Bjorkwall in memory of her brother, Dr. Charles H. Bjorkwall.

  • Andre Fiks Salem CC’19

Edward S. Brainard Memorial Prize

This prize is awarded to the member of the Columbia College graduating class who is judged by classmates to be most worthy of distinction for qualities of mind and character.

  • Kendall Harvey CC’19

Leonard A. Pullman Memorial Prize

Awarded to a Columbia College senior who displays those qualities of outstanding scholarship and significant service to the College exemplified in the life of Leonard Pullman, Class of 1962. The recipient must occupy a position of responsibility in a non-athletic Columbia College activity.

  • Clara Beccaro CC’19

Robert Shellow Gerdy Prize

This prize is awarded to a Columbia College senior who, throughout his or her undergraduate years, has made a significant contribution as a member of the staff on one or more College student publications, especially Jester, Columbia Review and Spectator.

  • Michael Tai CC’19

Scholar Athlete Award

This award is presented by the offices of the deans for Columbia College and Columbia Engineering to a graduating student who has distinguished himself or herself as a varsity athlete and scholar.

  • Patrick J. Eby CC’19

Stanley I. Fishel / Zeta Beta Tau Prize

This award is presented to a Columbia College fraternity member who has demonstrated leadership, academic achievement and participation in athletics or other campus activities.

  • Michael Hinton CC’19

Phi Beta Kappa

Junior Phi Betta Kappa (Fall 2018)

  • Sungmin An CC’19
  • Jessica Bai CC’19
  • Benjamin Bieser CC’19
  • Adam Block CC’19
  • Simon-Jimmy Broucke CC’19
  • Samantha Caveny CC’19
  • Margaret Corn CC’19
  • Margaret Cunliffe CC’19
  • Dean Deng CC’19
  • Rahul Gosain CC’19
  • Philip Grayson CC’19
  • Emily Gruber CC’19
  • Jacob Iglitzin CC’19
  • Francesca Jarrett CC’19
  • Linnie Jiang CC’19
  • Khrystofor Khokhlov CC’19
  • Sofia Martins CC’19
  • Benjamin Mazel CC’19
  • Kalila Morsink CC’19
  • Sakila Nazia CC’19
  • Lauren Nguyen CC’19
  • Michael Quintero CC’19
  • Jaewook Ryu CC’19
  • Christopher Zheng CC’19

Phi Beta Kappa (Spring 2019)

  • Abhineet Agarwal CC’19
  • Anthony Albright CC’19
  • Nicholas Andes CC’19
  • Cameron Averill CC’19
  • Hannah Barbosa Cesnik CC’19
  • Nayla Basma CC’19
  • Clara Beccaro CC’19
  • Jasmine Bissete CC’19
  • Justin Bollag CC’19
  • Matthew Bombassei CC’19
  • Serina Chang CC’19
  • Celine Chen CC’19
  • Dakshina Chetti CC’19
  • Hyunsoo Chung CC’19
  • Luke Cregan CC’19
  • Sylvia Davidovicz Smith CC’19
  • Samuel Deng CC’19
  • Juliana DeVaan CC’19
  • Benjamin Foutty CC’19
  • Alexander Garnick CC’19
  • Karinya Ghiara CC’19
  • Sandra Goldstein Lehnert CC’19
  • Anya Gourley CC’19
  • Elise Gout CC’19
  • Jessica Grubesic CC’19
  • Jennifer Gu CC’19
  • Andrew Haas CC’19
  • Yoojin Hahn CC’19
  • Gidon Halbfinger CC’19
  • Avidan Halivni CC’19
  • Andrew Hauser CC’19
  • Anna Hennigan CC’19
  • Naomi Hollard CC’19
  • Eliza Hripcsak CC’19
  • Nikita Israni CC’19
  • Tyler Italiano CC’19
  • Clare Jamieson CC’19
  • Daniel Jaroslawicz CC’19
  • Chelsea Jean-Michel CC’19
  • Ryan Joel CC’19
  • Ralitsa-Kona Kalfas CC’19
  • Alexandra Kilroy CC’19
  • John Kim CC’19
  • Shimin Kuang CC’19
  • Zoe Kurland CC’19
  • Sean Kwon CC’19
  • Chris Lee CC’19
  • Aaron Liberman CC’19
  • Crystal Lua CC’19
  • Marchelle Lundquist CC’19
  • Zachary Marcone CC’19
  • Elif Memet CC’19
  • Sias Merkling CC’19
  • Byung Ju Min CC’19
  • Brent Morden CC’19
  • Kurt Moskovitz CC’19
  • Gayathri Muthukumar CC’19
  • Hamed Nilforoshan CC’19
  • Spencer Papay CC’19
  • Andrew Park CC’19
  • Saskia Pedersen CC’19
  • Manuel Perez Archila CC’19
  • Vu Anh Phung CC’19
  • Aunoy Poddar CC’19
  • Pierce Pomykal CC’19
  • Enshan Qu CC’19
  • Alexander Rabinowitz CC’19
  • Ojaswee Rajbhandary CC’19
  • Maureen Rakovec CC’19
  • Daniela Rodriguez CC’19
  • Dylan Russian CC’19
  • Sam Safari CC’19
  • Lindsay Saligman CC’19
  • Sophia Salingaros CC’19
  • Kara Schechtman CC’19
  • Joshua Schenk CC’19
  • Andrew Shaver CC’19
  • Tessa Silverman CC’19
  • Jordan Singer CC’19
  • Jasmine Sligar CC’19
  • Adam Snyder CC’19
  • Tyler Soares CC’19
  • Claire Spaulding CC’19
  • Sarah Rebecca Stephen CC’19
  • Emily Sun CC’19
  • Alejandra Uria CC’19
  • Trung Vu CC’19
  • John Wheatley CC’19
  • Justin Whitehouse CC’19
  • Alex Whitman CC’19
  • Benjamin Wilken CC’19
  • Yang Xu CC’19
  • Gregory Yap CC’19
  • Yilun Ying CC’19
  • Bruce Young CC’19
  • Albert Zhang CC’19
  • Matthew Zipf CC’19

Senior Marshals

  • Sahil Anand CC’19
  • Clara Beccaro CC’19
  • Anna Dalziel Bryan CC’19
  • Gideon Kibet Cheruiyot CC’19
  • Jordan Cline CC’19
  • Edwine Kantara Coulanges CC’19
  • Fatoumata Diallo CC’19
  • Alfredo Dominguez CC’19
  • Patrick J. Eby CC’19
  • Kendall Harvey CC’19
  • Michael Hinton CC’19
  • Elisa Kong CC’19
  • Gabrielle Elise Lewis CC’19
  • XingJian Li CC’19
  • Ian Wesley McLean CC’19
  • Elif Memet CC’19
  • Natachi Mez CC’19
  • Karina Pantoja CC’19
  • Fabiola Plaza CC’19
  • Hazel Rosenblum-Sellers CC’19
  • Kimberly Sanchez CC’19
  • Jordan Taylor Singer CC’19
  • Carlisle E.W. Topping CC’19